Szukaj na tym blogu

czwartek, 18 lutego 2016

Architektura gotycka we Francji

         Od czego się zaczęło? 

            Od 1144 roku kiedy opat Suger wybudował chór do kościoła w Saint Denis. Chór był z obejściem i kapliczkami. Teraz pytanie jak to się rozprzestrzeniło, co tak wszystkich nagle wzięło na gotyk? Bo ten opat taki cwany był i wszystkich zaprosił żeby podziwiali jaki ma piękny chór. Przyjechali z różnych stron i się zarazili. Zaraz potem w 1145 spłonął fragment katedry w Chartres i też postanowili sobie taki super nowoczesny chór wybudować. Tak zaczął się pierwszy etap architektury gotyckiej we Francji. Łatwo odróżnić bo jeszcze okienka nie zajmują całych ścian, wimperg nie ma i plany tych świątyń są takie bardziej kanciaste. 

     Przykłady



Katedra w Saint Denis 

Katedra w Chartres

Katedra w Chartres w 1196 roku znowu spłonęła (jakiegoś pecha mieli L) i już cały kościół odbudowali w nowym stylu. 

 
Katedra w Sens 

Taka podobna do Saint Denis trochę. I tutaj uwaga uwaga!! Architektem był Wilhelm z Sens, który został zatrudniony przez anglików do wzniesienia chóru i korony w Canterbury (i tutaj mamy początek gotyku w Anglii)


Wygląd katedry gotyckiej

          Przydałoby się powiedzieć jak taka katedra w ogóle wygląda. Najpierw plan żeby jakąś chronologię zachować. Występuje tu zastosowanie systemu wiązanego! I on wygląda tak, że jest nawa główna, która została podzielona na przęsła, tak samo nawy boczne, tylko jednemu przęsłu w nawie głównej odpowiadają po 2 fragmenciki naw bocznych i przez to sklepienie w nawie głównej jest 6 dzielne (4 dzielne i jedno żeberko łączące nawy boczne które dzieli tak że się robi 6 dzielne).

  
     Występuje oczywiście chór z obejściem i w niektórych tak jakby zanika transept, tzn robi się chór na taką samą szerokość i już transepciku nie widać. 
     Jak wejdzie się do środka to mamy podział na arkady, nad nimi triforia i wyżej okna (uwaga uwaga! we wczesnych budowlach jest jeszcze empora pod triforiami, ale ona w okresie dojrzałym zanika). 



   A na zewnątrz mamy fasadę haromoniczną, czyli taką która odtwarza dalszą część budowli (w przeciwieństwie do parawanowej angielskiej bo ona jak sama nazwa wskazuje wszystko zastawia i nie wiadomo jak „gruba” jest dalsza część). Oczywiście nie można zapominać o systemie przyporowym! Kościół wygląda jak statek w stoczni tylko że jest już na stałe tak unieruchomiony :) Co ważne te katedry są bardzo wysokie bo mają tak 38-48 metrów wysokości, co w porównaniu z krakowskim kościołem Mariackim, który ma 28 metrów, musi robić wrażenie!

Gotyk dojrzały

               Jak był gotyk wczesny no to jakoś się musiał rozwinąć i stać się dojrzałym (standard, zawsze jak się architektura rozwija to najpierw są takie nieśmiałe próby, potem wszyscy na jedno kopyto robią, a na koniec zaczynają świrować i udoskonalać). Tutaj się wszystko rozwinęło ładnie i urtwalił się schemat budowania katedr gotyckich.

      Przykłady

Katedra w Narbonne

Katedra w Laon

 
Katedra w Beauvais 


Katedra w Amiens



Reims 
To jest bardzo ważna katedra ponieważ to tam odbywała się koronacja królów francuskich.




Późna faza gotyku

      Na koniec powstały śmieszne odmiany czyli gotyk promienisty i płomienisty. 
     Gotyk promienisty (rayonant) --> cechuje go praktycznie zanik ścian, okna są praktycznie wszędzie i doskonale widoczne są elementy konstrukcyjne budowli
  
     Przykłady

      Saint Chapelle w Paryżu
Kaplica ta była wzniesiona po to, żeby przechowywać tam koronę cierniową, ale obecnie korona przebywa w Notre Dame w Paryżu



     Gotyk płomienisty (flamboyant) --> pojawiają się łuki w formie "oślego grzbietu" oraz rybie pęcherze w maswerkach i innych dekoracjach. 

    Przykłady

    Kościół Saint Maclu w Rouen


Rozeta z Saint Chapelle w Paryżu




Źródła
  • Jan Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto, t. 1, wyd. V, Warszawa 1991.
  • Otto von Simson, Katedra gotycka
  • Wykłady w Instytucie Historii Sztuki UJ




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz